Public Policy News

Public Policy News je štvťročník vydávaný Ústavom verejnej politiky a ekonómie FSEV UK. Ak chcete PPN dostávať emailom, napíšte nám na publicpolicynews@gmail.com a budeme vám ho pravielne posielať. Elektronickú verziu si môžete stiahnuť na www.fses.uniba.sk

Redakcia:
Ústav verejnej politiky a ekonómie FSEV UK
Mlynské luhy 4
821 05 Bratislava
publicpolicynews@gmail.com
Tel.: 02/206 69 800

Public Policy News on Facebook

Aktuálne číslo

PPN jún 2015

Nové PPNko si môžete pozrieť tu (program Issuu), alebo stiahnuť tu (pdf súbor).

Milí čitatelia, pravidelne v Public Policy News uverejňujeme články od našich študentov o ich skúsenosti so štúdiom či stážou v zahraničí. Všetci sa vedeli zhodnúť na tom, že išlo o nenahraditeľnú a výnimočnú skúsenosť, ktorá priniesla množstvo zážitkov a priateľstiev. A samozrejme aj množstvo vedomostí. Aj v tomto čísle študent ÚVP Róbert Repka, ktorý stážoval cez Erazmus vo Švédsku v Agentúre pre verejné umenie, hovorí o úžasnej pracovnej skúsenosti (str. 12). Jozef Šlachta si zase vyskúšal na jeden semester ako chutí život Erazmáka na Univerzite Marie-Curie Sklodowskej v Poľsku (str. 8). O tom, že nie vždy musí ísť len o Erazmus program píše Ján Stano, ktorý išiel cez CEEPUS taktiež na semester do Záhrebu študovať politické vedy (str. 10). Na druhej strane, mnohí vidia zahraničné výmeny ako skôr kontraproduktívne mrhanie časom mladých ľudí a peniazmi daňových poplatníkov na výlety a študentské párty. Pozrite sa teda čo hovoria čísla na str. 6. Hoci naša bývalá študentka Lenka Koprivová Erazmus neabsolvovala, našla si prácu takpovediac vo fachu – pracuje pre Splnomocnenca vlády SR pre výstavbu a prevádzku...

 

PPN apríl 2015

 

Nové PPNko si môžete pozrieť tu (program Issuu), alebo stiahnuť tu (pdf súbor).

MILÍ ČITATELIA, jar je obdobím, keď sa všetko prebúdza a táto metafora bezpochyby platí aj pre našu fakultu. Tento rok sa začal v mene zmien. Máme novú dekanku (rozhovor s ňou si prečítajte na str. 6), nové rozpočtové obdobie plné nových priorít, novú facebookovú stránku a čoskoro aj webstránku. Ak chcete aj vy urobiť nejakú zmenu, možno sa necháte inšpirovať článkom o Erazme (str. 17),
ktorý je už možný už aj na doktorandskom stupni štúdia alebo článkom o pracovnej ceste nášho kolegu Daniela Klimovského vďaka ktorej možno budete môcť ísť na Island či do Nórska (str. 14). Možno chcete naopak ostať tu a usadiť sa – v tom vám môže pomôcť Študentský pôžičkový fond, o ktorom sa dočítate viac na strane 19. Možno chcete zmeniť niečo v spoločnosti, v tom prípade vás určite inšpiruje
rozhovor s našou bývalou študentkou Monikou Bandúrovou, ktorá pôsobí ako samosprávna poradkyňa i poslankyňa. A možno nechcete meniť nič, v tom prípade si zoberte do ruky jednu z nami odporúčaných kníh alebo fi lmov (Čítali sme, videli sme a odporúčame na str. 20 alebo Public Policy Book Club na str. 3), či dokonca našich publikácií (str. 5) a možno aspoň porazíte jarnú únavu.

PPN december 2014

Nové PPNko si môžete pozrieť tu (program Issuu), alebo stiahnuť tu (pdf súbor).

MILÍ ČITATELIA, ku koncu roka sa človeku žiada prehodnocovať, či stihol všetko, čo chcel tento rok stihnúť, či splnil svoje predsavzatia, prípadne aké nové ciele si dá do nového roku. Aj som premýšľala nad ppnkom, či je také, ako sme ho chceli mať a ako ho v budúcom roku ešte viac zlepšiť. Tento rok sa nám podarilo nadobudnúť nový a atraktívnejší grafi cký vizuál vďaka nášmu skvelému grafi kovi Vojtovi. Podarilo sa nám tiež vrátiť odborné články do ppn, na ktoré sme spočiatku nevedeli nájsť autorov, ale možno práve vďaka zavedeniu povinnosti doktorandov publikovať sa našli sami. V tomto čísle vám prinášame v Odbornej prílohe pútavo písaný článok o vývoji reformy zdravotníctva od doktoranda Romana Mužíka (str. 1) a ekonomickú štúdiu od nášho zahraničného kolegu Aliakseia (str. 5). Osvedčilo sa tiež to, že autori majú voľné ruky v tom, aké témy spracujú oproti minulosti, keď sa museli riadiť predpísanými rubrikami a aktuálnym dianím na fakulte. Aktuálne dianie ostáva stručne spracované v rubrike Novinky a aktuality, kým autori majú možnosť vybúriť sa na témach, ktoré ich úprimne zaujímajú. Niektoré rubriky sa tak prirodzene vyselektovali a ostali len tie, o ktoré majú záujem autori i čitatelia – napr. Zahraničné pobyty študentov, Rozhovor, Boli sme pri tom, Čo (sa) učíme, či Na slovíčko. V tomto čísle prinášame článok o zahraničnom pobyte našej študentky v Salzburgu (Str. 12), rozhovor so zahraničným výskumníkom Urošom Pinteričom (str. 6), riport z konferencie v rubrike Boli sme pri tom od prof. Malíkovej (str. 4), zaujímavosti o tom, Čo (sa) učíme na predmete

PPN september 2014

Nové PPNko si môžete pozrieť tu (program Issuu), alebo stiahnuť tu (pdf súbor).

Milí čitatelia, po dlhom čase sa vám znovu hlásime s novinkami zo sveta Ústavu verejnej politiky – dobre čítate, už nie z Ústavu verejnej politiky a ekonómie. Náš ústav sa rozdelil na dva samostatné, Ústav verejnej politiky a Ústav aplikovanej ekonómie, z ktorých pôvodne pozostával. Ústav verejnej politiky tak znovu zastrešuje dvojročný magisterský program v odbore verejná politika a samozrejme aj naďalej poskytuje doktorandské štúdium v odbore európske štúdiá a politiky.

V tomto čísle vám prinášame už tradičné novinky a aktuality, ukážky z prác študentov, recenziu na odbornú literatúru, informácie o predmetoch, ktoré vyučujeme v rubrike čo (sa) učíme a rozhovor s bývalým študentom a súčasným doktorandom Matúšom Slobodom. Výnimočne prinášame aj rozhovor s Dionýzom Hochelom, manažérom informačných aktivít Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý viedla naša doktorandka Mária Kožárová. Dúfame, že vám naše nové číslo spríjemní štart do nového akademického roka!

PPN 2/2013

Nové PPNko si môžete stiahnuť tu (pdf, 4 MB), alebo pozrieť cez program Issuu (odporúčame).

Čo má spoločné Kotleba a práva LGBTI ľudí?

Tak vážení, dočkali sme sa! Nielen výsledkov volieb šéfov VÚC, ale aj nového čísla PPN. Na rozdiel od výsledkov volieb však dúfame, že Vám ním prinesieme radosť.

Na výsledky volieb županov nadviažem aj v tomto úvodníku. Aktivistka za ľudské práva LGBTI menšín Romana Schlesinger v rozhovore na str. 6-8 povedala, že vzhľadom na to, že od roku 1989 neprešlo veľa času, je pochopiteľné, že nie všetci sú otvorení otázkam, ako sú napr. registrované partnerstvá. Pri pohľade na víťazstvo neonacistu v banskobystrickom kraji mi napadá, či to tiež súvisí s tým, že neprešlo veľa času od nežnej revolúcie.

Možno neprešlo dosť času na to, aby ľudia pochopili, že demokracia neexistuje bez občianskej participácie. „Demos“ sú ľudia, ktorí ak chcú vládnuť, musia sledovať, čo robia tí, na ktorých vládnutie delegujú. Nemôžeme očakávať, že politici bez kontroly budú robiť to, čo od nich očakávame. Veď sú ľudia ako my – snažia sa vždy nájsť „ľahšiu“ cestu.

Touto ľahšou cestou napr. bolo ututlávanie problémov s neprispôsobivými občanmi alebo minimálne ich neriešenie. Ktorá politická strana mala odvtedy, čo tu máme demokraciu, volebnú kampaň postavenú na riešení chudoby v rómskych osadách? Iste, každá to kde-tu spomenie, ale žiadna z toho neurobila svoju politickú agendu. A pritom je to, zdá sa, pre občanov veľmi dôležité. Až natoľko, že im praskli nervy a volia radšej extrémistu, ktorý „urobí s tými cigánmi poriadok“, ako povedala jedna z jeho voličiek.

Nevravím, že sme boli 20 rokov ticho – veď o probléme stále píšu médiá, dokonca na úrovni niektorých starostov by som povedala, že sa aj koná. Ale dovolili sme, aby neriešenie chudoby a kriminality v problémových osadách prešlo najvyšším politikom - volili sme ich tak, či onak. Mali sme kričať hlasnejšie, mali sme lobovať, mali sme jednoducho povedané viac participovať. Teraz tu máme Kotlebu, ale čo je desivejšie, 71 000 ľudí, ktorí podporujú jeho zvrátené myšlienky, a ktorých hnev, pevne verím, vyšumí do najbližších parlamentných volieb, pretože si uvedomia, že represia nie je cesta k riešeniu problémov spôsobených predovšetkým nízkym vzdelaním, chudobou a sociálnou exklúziou.

PPN 1/2013

Nové PPNko si môžete stiahnuť tu (pdf, 4 MB), alebo pozrieť cez program Issuu (odporúčame).

Kiči alebo Gašpi?

To je otázka! Na rozdiel od tej hamletovskej sme si však na ňu vedeli odpovedať – a výsledok vidíte na obálke. Diskusia o tom, koho dať na obálku bola však búrlivá. Proti sebe stáli dva názory – zachovať vážnejšiu a profesionálnejšiu tvár PPNka tým, že sa na obálke blysne Gašparovič, alebo ho poľudštiť, „predať“ a priblížiť laickým čitateľom tvárou známej modelky a študentky ÚVPE Ivany Kičikolevy? Napokon zvíťazila „Kiči“ - aj preto, že „Gašpi“ je už ako obohratá platňa (teda nie priamo on, ale téma jeho obžaloby).  Každý, kto si aktuálne číslo PPN prečíta však zistí, že nie sme o nič menej profesionálni, či vážni tým, že máme na obálke modelku, a nie politika.  

Naopak, sme čoraz viac politickí v zmysle „homo politicus“. Zaujímame sa o aktuálne politické kauzy, akou je napr. už spomínaná obžaloba slovenského prezidenta - dočítate sa o nej na str. 5-7. Nadväzuje na ňu aj rozhovor s JUDr. Gibom na str. 9¬-11 či predstavenie Generálnej prokuratúry SR na str. 8. Kauzy dokonca iniciatívne vyhľadávame. „Rýpeme“ sa  napr. v tom, ako fungujú verejné služby v zdravotníctve (v Štúdii na str. 19-21) a sledujeme, ako efektívne sa míňajú verejné financie v obstarávaniach (Práce študentov na str. 17-18). Vieme napísať politický komentár, ktorý hodnotí správanie súčasnej opozície (str. 35-36), a tým dokazujeme, že naši študenti vedia samostatne a kriticky myslieť.   

Medzi nami sú však aj tí, ktorí verejnú politiku „robia“ – občianski aktivisti, ako šéf Zelenej hliadky a zároveň náš doktorand Matúš Čupka, ocenený titulom „Filantrop roka“ (viac v článku na str. 22), ale aj politici, ako napr. doc. Miroslav Beblavý, ktorý na str. 23 predstavuje projekt Tvoríme Slovensko. Istou formou aktivizmu je však aj práca našich študentov-redaktorov, ktorí prinášajú aktuálne študentské témy, napr. ako sa prihlásiť na Erasmus  (Študentská poradňa, str. 34 )alebo ako sa stať „Buddym“ pre zahraničných „Erasmákov“ na Slovensku (Zo študentských samospráv, str. 33).   

Takže otázka „Kiči alebo Gašpi?“ napokon nie je pre smerovanie nášho časopisu až taká dôležitá. Navyše, ak si na str. 24-25 prečítate rozhovor s našou študentkou Ivanou Kičikolevou, možno budete prekvapení akú vášeň pre verejnú politiku má. Možno aj väčšiu ako Gašpi!

PPN 4/2012

Nové PPNko si môžete stiahnuť tu (pdf, 5 MB) a tu (pdf, 3 MB), alebo pozrieť cez program Issuu (odporúčame).

Slovensko asi má obdobie protestov. Nedávno protestovali lekári, potom zdravotné sestry, teraz protestujú učitelia, a keď som si pozrela nový film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (str. 12 - 14), spomenula som si na to, ako sa vo veľkom protestovalo počas gorilích zhromaždení. Bolo to začiatkom tohto roka, no mne sa zdá, akoby to bolo v minulom režime (čo svojím spôsobom aj bolo...). Čo sa odvtedy zmenilo? Michal Hvorecký počas diskusie k filmu povedal, že druhá Ficova vláda nemá až toľko káuz. Iný názor mal Fedor Gál, ktorý v dokumente tvrdil, že všetka energia z protestov vyšla nazmar. Podľa mňa výsledky nejakej nátlakovej akcie nemusia byť viditeľné okamžite – treba im dať čas na to, aby dozreli.

Podobné je to aj s doktorandským štúdiom – počas roka a pol na fakulte mám zo svojej dizertačky napísaný okrúhly počet strán – nulu. Niekto by mohol povedať, že som za celý ten čas neurobila nič (a tým by ma poriadne naštval). Ale ja viem, že to všetko kdesi vo mne zreje (áno, ako dobré víno) a je len otázkou času, kedy to vyjde von. Aj ja som medzičasom začala protestovať, „Za všetko môže školiteľ!“, ktorého som si vybrala sama. Podobne sa prejavovali aj gorilí aktivisti. „Za všetko môžu politici!“ - a ja znovu dodávam, „ktorých ste si vybrali sami“. Ako povedala Iveta Radičová v rozhovore na str. 9 - 11, demokracia znamená prevzatie zodpovednosti za svoje rozhodnutia. – Jedným dychom sa však pýta: „Je to to, čo občania naozaj chcú?“ Alebo chcú radšej veriť, že sa o nich niekto postará bez toho, aby kontrolovali, ako to vlastne robí? A tak som sa aj ja spýtala sama seba – chcem svoju dizertačnú prácu vymyslieť sama alebo sa o mňa postará školiteľ? Moje rozhodovanie uľahčil fakt, že, ako svojho školiteľa poznám, prácu by mi určite nikdy nevymyslel J Možno keby aj voliči dostatočne poznali svojich politikov, napr. cez sledovanie rôznych káuz a podobne, prišli by na to, že sa o nich nikdy „nepostarajú“ bez toho, aby pre to niečo neurobili samotní občania . Tomu „niečomu“ sa hovorí občianska participácia a kontrola. Bez nich demokracia jednoducho nefunguje – o tom hovorí aj známy teoretik demokracie Giovanni Sartori (str. 15 - 16).

Medzi štrajkom a protestom samozrejme existuje veľký rozdiel. Štrajk využíva zastavenie práce ako formu nátlaku, ktorý protest využívať nemusí. Aj preto sa u učiteľov a lekárov výsledky dostavili okamžite – dosiahli zvýšenie platov, hoci nie také, ako pôvodne chceli. Ak by sme však napriek tomu chceli porovnať prínosy týchto dvoch akcií, rozdiel medzi „úspechom“ učiteľov a lekárov na jednej strane a gorilím „neúspechom“ na strane druhej je len v tom, že jeden sa navonok prejavil, kým ten druhý ešte nie. Ten gorilí, podobne ako moja dizertačka, čaká na to, kým jeho aktéri  jedného dňa zistia, že treba prevziať zodpovednosť. Ja tomu verím. Aspoň pokiaľ ide o moju dizertačku.

PPN 3/2012

Nové PPNko si môžete stiahnuť tu (pdf, 7 MB) a tu (pdf, 4 MB), alebo pozrieť cez program Issuu tu (odporúčame).

PPN 1-2/2012

Milí (noví) čitatelia!

Prieskumy verejnej mienky sú dnes v móde – a to nielen pokiaľ ide o veci verejné, ale aj veci súkromné (tým samozrejme nemám na mysli veci intímne, hoci aj o tých sa robia prieskumy :)). Už dávno neslúžia len na zistenie názoru ľudí k aktuálnej spoločenskej téme, či na zistenie ich spokojnosti s konkrétnym produktom či službou. Prieskum sa stal zdrojom legitimity pre nové rozhodnutia. V tom lepšom prípade sa odvíjajú od výsledkov prieskumu, v tom horšom prípade prieskum len otrocky potvrdí to, o čom bolo už vopred rozhodnuté.

Po šiestich rokoch vydávania PPNka sme sa na Ústave verejnej politiky a ekonómie tiež rozhodli urobiť prieskum. Chceli sme zistiť spokojnosť s doterajšou podobou PPNka, reakcie na  prípadné zmeny a záujem o zapojenie novej cieľovej skupiny – našich študentov. Doposiaľ sa totiž na jeho tvorbe aktívne nepodieľali a možno aj preto o ňom mnohí z nich nevedeli. Keďže prieskum ukázal, že  študenti majú záujem  stať sa súčasťou časopisu, rozhodli sme sa PPNko oživiť novými rubrikami písanými práve nimi (napr. Téma, Na slovíčko či Zo študentských samospráv), o nich (Zahraničné pobyty), pre nich (Stáže, Čo (sa) učíme) alebo všetko dohromady (Som  študent ÚVPE a venujem sa – rozhovor študenta so študentom pre študentov). Pritom sme však nezabudli na obľúbené rubriky skalných čitateľov „starého“ PPNka – Z knižnice ÚVPE, Štúdia, Rozhovor a ďalšie. V „novom“ PPNku by si tak mali prísť na svoje študenti ÚVPE, ako aj akademici a odborníci, ktorých zaujíma verejná politika a/alebo dianie na ÚVPE.

Teraz mi už neostáva nič iné, len dúfať, že výsledky prieskumu boli „validné“ a novým PPNkom sme sa aspoň trochu trafili do vášho vkusu. Ale ak by aj nie – časopis už od budúceho čísla ponúkne rubriku „Listáreň“, takže pošlite nám vaše námety a konštruktívnu kritiku. Pretože my robíme prieskumy tak, ako sa majú robiť v tom lepšom prípade :)

Nové PPNko si môžete stiahnuť tu (6 MB) a tu (3 MB), alebo pozrieť cez program Issuu tu.

Ľudmila Staňová

PPN 3-4/2011

Milí naši čitatelia,

prinášame Vám ďalšie číslo nášho PPN (čítaj tu, stiahni tu), posledné v tomto kalendárnom roku.  Ako už od nás zrejme očakávate, aj teraz sme ho naplnili množstvom zaujímavých informácií z akademického sveta ÚVPE. V prvom rade sa skromne chválime prvenstvom v hodnotení ARRA, na ktoré sme veľmi hrdí a zároveň nás zaväzuje k zodpovednosti nepoľaviť a udržať si ho. Tiež sa tešíme, že sme získali jedno doktorandské miesto a obsadili ho staronovou kolegyňou Ľudmilou Staňovou, ktorú vítame a prajeme jej veľa trpezlivosti a úspechov. A z tradičných rubrík Vám ponúkame: výňatok z habilitačnej práce nášho externého kolegu Erika Láštica, zaujímavo píše o referendách na Slovensku. Tiež sme do sveta vypustili niekoľko desiatok nových magistrov verejnej politiky, môžete si prečítať zoznam diplomových prác ako aj abstrakty tých najlepších. ÚVPE nelení ani v projektovej činnosti, informácie o nej nájdete na s. 22 až 24. Za ostatný polrok sa naši učitelia, študenti a doktorandi zúčastnili aj množstva letných škôl, študijných pobytov a konferencií. Z knižnice verejnej politiky ponúkame Julian Le Grand a jeho The Other Invisible Hand. A v neposlednom rade si prečítajte aj veľmi pútavý rozhovor s právničkou Svetovej banky Dr. Ľubou Zimanovou-Beardsley, ktorá pôsobí v Afganistane.

Prajeme Vám krásne prežitie vianočných sviatkov a všetko najlepšie v Novom roku 2012.

Aktuálne číslo PPNka si môžete pozrieť tu alebo stiahnuť tu.

 

PPN 1-2/2011

Milí naši čitatelia,

opäť sa Vám hlásime s novým vydaním nášho PPN, ktoré je aj tentokrát plné zaujímavých informácií a noviniek z diania na Ústave verejnej politiky a ekonómie. Pomaly sme sa zabývali v našej novej budove, v ktorej už úspešne ukončilo štúdium niekoľko našich dnes už absolventov a absolventiek, abstrakty ich diplomových prác nájdete na stranách 5-10. V predchádzajúcom čísle sme ukončili sériu predstavovania habilitačných prác našich docentov a v tom čísle začíname s predstavovaním prvých dizertačných prác, ktoré boli obhájené v minulom roku. Na stranách 2-4 si môžete prečítať výňatok z dizertačnej práce Mgr. Juraja Mišinu, PhD., ktorý sa v nej venoval problematike New Public Managementu v sociálnych službách na Slovensku. Z ďalších tradičných rubrík Vám ponúkame recenziu zaujímavej knihy od Normana Fairclougha Analýza diskurzu na stranách 10-12. Veľmi si vážime, že svoj čas nám venovala aj naša pani dekanka a poskytla nám exkluzívny rozhovor, ktorý si môžete prečítať na stranách 20-24, ešte raz ďakujeme. Samozrejme tiež prinášame správy o našich najnovších publikáciách na stranách 14-16; o projektoch, na ktorých ÚVPE spolupracuje na stranách 16-19; tiež o konferenciách, ktorých sme sa zúčastnili na stranách 12-13 a ďalšie zaujímavé informácie. Prajeme Vám krásne leto.

PPNko si môžete stiahnuť alebo prečítať tu.

-

Archív vydaní

Public Policy News 2/2007

Nové číslo Public Policy News nájdete tu (479 Kb).


Public Policy News 1/2007

Nové číslo PPN prináša aktuálne informácie o výsledkoch výskumu, uvádza niekoľko nových publikácií a informuje o množstve zaujímavých konferencií, seminárov a študijných pobytov. Prečítajte si jeho pdf verziu (343.33 Kb).


Public Policy News 2/2006

Druhé číslo trojmesačníka Public Policy News prináša informácie o dianí vo verejnej politike, o našom výskume, nových publikáciách a tiež postrehy zo stáže v Bruseli. Stiahnite si jeho pdf verziu (984kB).


Public Policy News 1/2006

Ústav verejnej politiky FSEV UK začal vydávať trojmesačník o verejnej politike. Stiahnite si jeho prvé číslo (pdf, 379kB).


Zobrazených správ od 15 do 18 z celkom 18

< Predošlá

1

2

3